Revija za socijalnu politiku, Svezak 31, Br. 2 (2024)

Veličine fonta:  Mali  Srednji  Veliki

Iskustva društvenih poduzeća u radnoj integraciji osoba koje svojim ponašanjima odstupaju od formalnih ili neformalnih društvenih normi

Lucija Azinović Rebić, Andreja Rosandić, Gabrijela Ratkajec Gašević

Sažetak


U posljednjih tridesetak godina razvoja društvenog poduzetništva vidimo širenje mogućnosti radne integracije osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada, ali i kreiranje novih modaliteta poslovanja kojima se nastoji osigurati održivost. Ovaj rad ima za cilj analizirati strategije kojima društvena poduzeća istovremeno nastoje odgovoriti na potrebe višestruko isključenih pojedinaca i zahtjeva tržišta rada s kojim se suočavaju društvena poduzeća unutar postojećeg formalno pravnog okvira. Pod vidom višestruke isključenosti u fokusu ovog istraživanja su isključeni na temelju ekonomskog statusa (dugotrajno nezaposleni, beskućnici), isključeni s obzirom na identifikaciju (nacionalne manjine), s obzirom na počinjenje kaznenog djela (zatvorenici) te isključeni s obzirom na zdravstveni status (osobe s problemom ovisnosti o alkoholu, kocki i opojnim drogama). U kvalitativno istraživanje uključeno je osam predstavnika pet organizacija koji rade na radnoj integraciji navedenih skupina. Rezultati tematske analize ukazuju da je teško uravnoteženo ostvariti društveni utjecaj u segmentu radnog uključivanja i istovremeno tržišno uspješno poslovati te biti pokretač promjena u društvu. Kroz rezultate je vidljivo koje okolnosti tome doprinose. Iako društvena poduzeća vide dobitke od radnog angažmana isključivo iz perspektive zaposlenika, konstantna briga za dobrobit zaposlenika ujedno je ključno ograničenje zbog složenih potreba. Time je vidljiv pritisak na voditelje društvenih poduzeća jer istovremeno moraju brinuti za psihosocijalnu dobrobit zaposlenika i za održavanje financijske stabilnosti.
Rezultati ukazuju na percepciju izostanka podrške u širenju dobrih modela poslovanja, u financijskom rasterećenju određenih segmenata poslovanja, ali i u psihosocijalnoj podršci zaposlenicima. Kao implikacija istraživanja ističe se nužnost osnaživanja u području razvoja kompetencija za pružanje psihosocijalne podrške, upravljanja poduzećima i menadžmenta, ali i relaksiranje formalno-pravnih okvira kada je u pitanju radni angažman osoba koje svojim ponašanjima odstupaju od formalnih ili neformalnih društvenih normi.

Cijeli tekst: PDF ()

Revija za socijalnu politiku (Online). ISSN: 1845-6014